De koeltechniek staat aan de vooravond van een grote verandering. Door de herziene Europese F-gassenverordening (EU 2024/573) worden synthetische koudemiddelen – die al decennialang de standaard vormen in koel- en aircosystemen – steeds verder aan banden gelegd. In hun plaats komen natuurlijke alternatieven zoals ammoniak, kooldioxide en koolwaterstoffen. Goed nieuws voor het klimaat, maar wat betekent dit voor de veiligheid?
Met name het gebruik van koolwaterstoffen zoals propaan en butaan brengt nieuwe risico’s met zich mee. Deze koudemiddelen zijn licht ontvlambaar en kunnen – wanneer deze vrijkomen – leiden tot explosiegevaar. Daarmee ontstaat een nieuwe realiteit: een opmars van systemen waarin mogelijk een explosieve atmosfeer aanwezig is.
F-gassen, ofwel gefluoreerde gassen, zijn een groep van synthetische chemische stoffen die voornamelijk worden gebruikt in koelsystemen, airconditioningsystemen, warmtepompen, en als drijfgassen in aerosolproducten. Ze zijn bekend vanwege hun sterke broeikaseffect, wat betekent dat ze aanzienlijk bijdragen aan de opwarming van de aarde wanneer ze in de atmosfeer terechtkomen.
De Europese Unie heeft strikte regelgeving (EU 2024/573) ingevoerd om het gebruik en de uitstoot van F-gassen te verminderen vanwege hun milieu-impact. Hiermee worden bedrijven en fabrikanten verplicht om over te stappen op meer milieuvriendelijke alternatieven, lekkages te voorkomen, en gerecycleerde of herwonnen F-gassen te gebruiken waar mogelijk.
Door de F-gassenverordening zullen er in de toekomst bijna uitsluitend natuurlijke koudemiddelen worden toegepast. Natuurlijke koudemiddelen zijn koelmiddelen die een minimale impact hebben op het milieu. Ze worden steeds meer gepromoot als duurzame alternatieven voor synthetische koudemiddelen zoals F-gassen, die een hoog potentieel voor GWP hebben. De meest voorkomende natuurlijke koudemiddelen zijn:
Natuurlijke koudemiddelen zijn aantrekkelijk vanwege hun milieuvriendelijkheid en hun lage of nul potentieel voor globale opwarming en ozonafbraak. De overstap naar natuurlijke koudemiddelen draagt bij aan de vermindering van de impact van koelsystemen op klimaatverandering en ozonafbraak.
Ja, bij het gebruik van natuurlijke koudemiddelen kunnen explosie risico’s ontstaan. Dit geldt voor koolwaterstoffen (zoals propaan, butaan en isobutaan), maar ook voor ammoniak. De leverancier en gebruiker moeten hier passende maatregelen tegen nemen.
Ja, het opstellen van een Explosieveiligheidsdocument (EVD) is voor brandbare natuurlijke koudemiddelen verplicht onder de ATEX-wetgeving. Stoffen zoals propaan, butaan, isobutaan en ammoniak vallen dus onder deze verplichting . Het document moet informatie bevatten over de maatregelen die zijn genomen (of moeten worden genomen) om explosierisico’s te beheersen en moet regelmatig worden bijgewerkt.